Background Image

نکات مهم در مراقبت از سالمندان

نکات مهم در مراقبت از سالمندان
18 اسفند 1397

نکات مهم در مراقبت از سالمندان


نکات مهم در مراقبت از سالمندان

مقدمه:

سالمندان جامعه در طول زندگی خود تغییرات روانی و جسمی متفاوتی را تجربه می­کنند، این تغییرات با دوره میانسالی و جوانی کاملا متفاوت خواهد بود و جز جدا نشدنی هرفرد و طبیعت تکاملی بشر است.

سالمندان به دو­دسته تقسیم خواهند شد: سالمندانی که توان مراقبت از خود را دارند و سالمندانی که به پرستار یا شخصی برای مراقبت نیاز دارند. در هر دو حالت، سالمندان و مراقبین آن­ها لازم است نکاتی را جهت آگاهی بیشتر و بهتر برای ارائه خدمات در نظر داشته باشند.

نکات بهداشتی در مراقبت از آن ها:

دسته­ای از سالمندان هستند که در بستر بیماری بوده و برای انجام کارهای بهداشتی خود به کمک شخص دیگری نیاز دارند. باید توجه داشته باشیم که این اشخاص هنگام کمک به آن­ها تمام نکات را در نظر بگیرند و با احترام با آن­ها برخورد کنند.

برای استحمام افراد سالمند که توان حرکت ندارند می­توان از صندلی­های مخصوص استحمام و یا صندلی­های ویلچر استفاده کرد. باید توجه داشته باشیم که برای شست­وشوی سالمند در صورتی که نیاز به کمک داشته باشد به او کمک کنیم تا باعث رنجش و ناراحتی روحی او نشویم. سالمندان برای شست­وشوی خود باید از وسایل نرم و لطیف که به آن­ها آسیب وارد نمی­کند استفاده کنند.

نکات تغذیه­ ای:

برای سالمندان باید برنامه­ی غذایی مناسبی را که حاوی ۴ گروه اصلی غذایی در روز باشد تدارک دید. سالمندان به طور معمول باید دسته­ای از مواد را به صورت روزانه مصرف کنند که به برخی از آن­ها اشاره خواهیم کرد:

 • گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها ۲تا ۳ سهم
 • گروه نان وغلات۶ تا ۱۱ سهم
 • گروه شیر و لبنیات ۲ تا۳ سهم
 • گروه میوه ها و سبزیها (میوه ۲تا ۴سهم وسبزیها ۳تا۵ سهم)
 • گروه متفرقه: توصیه می شود به ویژه سالمندان از مواد غذایی این گروه کمتر مصرف کنند.

ورزش:

ورزش در افراد به­ویژه افراد سالخورده باعث بهبود تعادل و کاهش دردهای ناشی از آرتروز و تقویت عضلات و استخوان­ها که در اثر افزایش سن دچار ضعف می­شوند خواهد شد. مطالعات نشان می­دهد که ورزش کردن افزایش خون­رسانی به مغز را افزایش خواهد داد که این امر می­تواند قوای ادراکی مغز را حفظ کرده و ضمن افزایش سلامت مغز، علائم ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

این بدین معنا نیست که افراد سالخورده روزانه مقدار قابل توجهی را به انجام حرکات ورزشی طاقت فرسا بگذرانند بلکه تنها استفاده از دوچرخه ثابت و یا پیاده روی روزانه ۳۰ دقیقه برای آن­ها کافی خواهد بود.

مدیریت دارویی:

سالمندان با توجه به ضعف­هایی که به آن­ها دچار می­شوند به مصرف مکمل­ها و قرص­هایی که حاوی ویتامین­های مورد نیاز بدن آن­ها است روی می­آورند. این مصرف دارویی فقط به مصرف ویتامین­ها ختم نمی­شود و آن­ها در کنار این ویتامین­ها قرص­های دیگری را نیز مورد استفاده قرار می­دهند. باید توجه داشته باشند که این مصرف داروها با یکدیگر تداخل نداشته باشد تا بعد­ها بیماری­های جدید را به شخص اضافه کند.

سلامت ذهنی و عاطفی:

افراد سالم از نظر عاطفی و ذهنی می­توانند با شرایط سخت مقابله کنند و همجنان نسبت به زندگی امید داشته و نگرش مثبت خودرا حفظ کنند. این موضوع که سلامت روانی برابر سلامت جسمی است بر هیچکس پوشیده نبوده و افراد به دنبال سلامت روانی و روحی خواهند بود.

کسانی که از سالمندان مراقبت می­کنند باید در نظر داشته باشند که در مواقع مهم و ضرور با آن­ها هم صحبت شوند و از افسرده شدن سالمندان جلوگیری کنند. تنهایی اصلی ترین دلیل افسردگی سالمندان است، به همین خاطر نباید سالمندان را تنها بگذاریم. این افراد باید مراقبین روحی مناسبی برای سالمندان باشند و در صورت مشاهده کوچکترین علائمی از افسردگی سریعا آن­ها را به روانپزشک مراجعه داده و شخص را تحت درمان قرار دهند.

حس مفید بودن آن ها را تقویت کنید:

بسیاری از سالمندان با وجود ضعف­ها و بیماری­هایی که در آن­ها وجود دارد همواره در تلاش­اند تا خود را افرادی مفید جلوه­دهند. این مفید بودن صرفا با توجهی که اطرافیان به آن­ها دارند حاصل می­شود. به همین خاطر ایجاد ارتباط با این افراد و درخواست کمک در زمینه­هایی که آن­ها توانایی انجام آن­ها را دارند از نظر روحی و روانی به آن­ها کمک شایانی خواهد کرد.

نکات مهم در نگهداری سالمندان:

 • بدن سالمند روزانه نیاز به حدود ۶تا۸ ساعت خواب در شب دارد.
 • از مصرف نمک و مواد غذایی شوربه مقدار زیاد خودداری نماید.
 •  روزانه ۸لیوان آب ومایعات بنوشد.
 •  استفاده از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها (ویتامین های سی وایی وبتا کاراتن) ممکن است در کاهش احتمال بروز آب مروارید تاثیر داشته باشد.
 • سالمند  باید هر روز بطور مرتب صبحانه بخورد.
 • در هروعده حجم غذای کمی مصرف کند.
 • اجسام سنگین را جابجا وحمل نکنید،این کار به کمر آسیب می‌رساند.
 • هر ۶تا۱۲ماه یکبار سالمند را به دندانپزشک ببرید.
 • میوه وسبزی در برنامه غذایی روزانه داشته باشد.
 • چربی ومواد غذایی چربکمتر مصرف نماید.
 • خم شدن ناگهانی وشدید به سمت جلو می تواند موجب آسیب مهره های کمر شود.

 


به اشتراک گذاری

لطفا برای ثبت نظرات خود وارد حساب کاربری شوید. یا عضویت در حساب کاربری